top of page

Program CZYTANIE 2.0


Najważniejsze informacje

Ponad miliard złotych do przeczytania i posłuchania? Narodowy Program Rozwoju Czytania 2.0 został zatwierdzony przez Radę Ministrów. Jeśli chcesz wiedzieć, co się dzieje podczas czytania, ale nienawidzisz przepisów, ogłoszeń, praw itp., to dobrze trafiłeś.


Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o planach zawartych w tym programie.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2,0 2021-2025

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2,0 Nie.

Narodowego Programu Rozwoju Czytania 2.0 (NPRCz 2.0) wyniesie 1 079 676 000 zł.

Z tej kwoty ok. 59% (ok. 635 mln) pochodzi z budżetu państwa, a pozostałe 1% (ok. 5 mln) zapewniają sami beneficjenci programu.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Co zaplanowano w projekcie?

NPRCz 2.0 zaplanowano dla czterech głównych obszarów działalności o nazwie „Priorytety”:


Priorytet 1: poprawienie zaopatrzenia bibliotek publicznych przewiduje zakup około 1,5 mln nowych publikacji. 

W przyszłości biblioteki publiczne będą mogły ubiegać się o dotacje na zakup e-booków, audiobooków i książek konsorcjalnych, oprócz książek tradycyjnych. Koszty rozwoju biblioteki wynoszą około 161 mln zł (kapitał budżetu państwa). Za realizację tego planu odpowiada Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Priorytet 2: inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych 

W latach 2021-2025 zostanie utworzona ogólnopolska sieć bibliotek ze zintegrowanym systemem zarządzania zbiorami. Prawie 500 bibliotek zostanie podłączonych do Narodowej Platformy Udostępniania Zbiorów, zarządzanej przez Bibliotekę Narodową. Projekt ten będzie realizowany przez Ministerstwo Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Technologiczny.


Priorytet 3: zakup nowych publikacji dla placówek przedszkolnych, szkół i bibliotek oświatowych 

Około 10 000 szkół i bibliotek oświatowych jest współfinansowanych na zakup około milionów nowych książek i sprzętu Kolejną nowością NPRC 2.0 jest sponsorowanie książek dla 13 000 inkubatorów. Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii jest aktywne na tym polu.


Priorytet 4: program Stypendiów Bibliotecznych i Promocji Czytelnictwa 

W ramach NPRCz 2.0 zostanie również uruchomiony program grantowy CLOSE. Przewidywane środki (około 2,5 mln zł) zostaną przeznaczone na wzmocnienie kadry bibliotecznej, zaangażowanie nowych społeczności i rewitalizację społeczności lokalnych poprzez kampanie zachęcające do czytania.

W działania w tym zakresie zaangażowane jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowe Centrum Kultury.Na koniec mam do Was pytanie. Co sądzisz o takim planie rozwoju czytania? Jeśli chcesz poszerzyć swoje osobiste zasoby biblioteczne, sprawdź nasze zbiory tutaj!
18 wyświetleń0 komentarzy

Kommentare


Dodaj nagłówek (8).png

5% na zakupy online! Z kodem DKKR21

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page